Vítej už v 3. díle Průvodce ženskými kvalitami a jak je uvést do praxe.


Třetí velmi důležitou kvalitou je znát své emoce, bohyně Kálí

Bohyně Kálí je příkladem nespoutané divoké emocionality a každá z nás tuhle část v sobě má, ať už skrytou/potlačenou, nebo destruktivní, nebo a to je nejideálnější stav - živou a vědomou.

Sama pro sebe si uvědom, který typ ženy jsi (možná je i kombinace):

1. Milá, laskavá, vždy usměvavá, nikdy nezvýšíš hlas a všechno odsouhlasíš.

2. Jsi plná emocí, stříkají z tebe, jak ti někdo přijde pod ruku a jsi nepříjemná a vzteklá.

3. Obvykle emoce moc nevyjadřuješ, ale čas od času se nahromadí a pak jsi jako ničivá povodeň.

4. Své emoce cítíš, rozpoznáváš, necháváš, aby tebou proudily, a když je třeba, dokážeš je ukázat, aniž bys někomu ublížila nebo někoho zranila zlostnými slovy.

 

Pro každou ženu je esenciální a přirozené prožívat emoce. Emoce se ženě mění nejen během hodiny či minuty, ale i během dne, hlavně měsíce i roku. Každá žena je cyklická a napojená na lunární cyklus Měsíce. Úplněk má vliv na to, jak se cítíme a s každým novoluním začíná náš cyklus znovu a znovu, třináctkrát do roka. Pokud chceš svojí cykličnost prozkoumat blíže, velmi doporučuji knihu od Mirandy Gray: Rudý měsíc, nebo od stejné autorky Cyklická žena. Je to pro tvou ženskost esenciální - znát samu sebe. Abys mohla vnímat, co se v tobě skutečně děje a co vlastně prožíváš, je skvělé, když cítíš svoje tělo, jeho vjemy. Brnění, horkost, prázdnotu, proudění, těchto projevů je mnoho. Dokážeš je také lokalizovat v rámci svého těla. Pak si můžeš mnohem lépe všimnout, co že je to vlastně za emoci, kterou právě prožíváš? Není to jen špatná nálada, je to buď smutek, vztek, radost, nadšení, bezmoc, důvěra, klid, těšení, zlost, atd. Jako žena chceš být vnímavá ke svému tělu a ke svým pocitům, emocím a je velmi příjemné, když emoce prožíváme. Často však prožíváš emoce "negativní", potlačuješ je a jednoho dne pohár přeteče. Pak to odnese pravděpodobně někdo blízký, nebo někdo, kdo je zrovna po ruce. Ano, dobře tušíš, že tohle není ten zdravý způsob, jak se svými emocemi nakládat. Může totiž způsobovat neMoc a otrávit tvoje tělo jedem. 


Jak se svými emocemi nakládat?

Vnímej svoje tělo a vjemy, které pozoruješ tak často, jak je to jen možné. Až přijde nějaká silnější emoce, jako je vztek, smutek, nebo i obrovská radost. Než začneš cokoli dělat, všimni si, co se v tvém těle děje. Dýchej. Nech emoci, aby byla přítomná a pak se rozhodni, jak ji chceš projevit. Třeba to bude úplně jiný projev, než na jaký jsi zvyklá. Chce to čas, bdělou přítomnost a pozornost v těle. V tom ti může pomoci i spojování se s matkou zemí. Pro uvědomování si svých emocí ti velmi pomůže následující meditace. 

 

Meditace Kálí

Zvol si takový čas a místo, aby tě nikdo nerušil. Pohodlně si sedni nebo lehni tak, abys měla rovná záda, a zavři oči. 

Až budeš připravená, zhluboka se nadechni a s výdechem se od všeho oprosti. Dýchej a úplně se uvolni. S výdechem své tělo uvolni, jako by si svlékala hedvábné šaty, které necháš ležet u svých nohou. Polož si ruku na srdce, abys cítila jeho tlukot. Slyšíš, jak bije a rytmus tvého dechu se zpomaluje. 

Zhluboka se nadechni a s výdechem si představ, jak stojíš uvnitř svého srdce. Je ti tam velmi příjemně. 

Představ si, že se před tebou objevila tajná stezka. Vykroč na ní. Stezka stoupá a klesá a všelijak se klikatí. Na cestě zažíváš a vidíš vše, co zažít a vidět potřebuješ. Stezka zpočátku stoupá pozvolna a pak najednou začne stoupat prudce, takže musíš lézt po čtyřech. Nakonec se dostaneš ke skalní římse.

Vyšplháš se na ní a pomalu se postavíš. Vane tu chladný, svěží a průzračný vítr. Na této vyvýšené římse vidíš všechny své emoce jasně a zřetelně si je uvědomuješ. Zhluboka se nadechni a vstřebávej všechno, co vidíš. 

Nyní si připravena zavolat jednu ze svých nejsilnějších emocí. Zavoláš ji a ona přijde. Zeptáš se jí, jak se jmenuje a ona ti odpoví. Jak vypadá? Všímej si, jaké přichází další pocity, a zhluboka dýchej. Tvá emoce tě o něco požádá a ty jí to dobrovolně dáš. 

Nyní nastal čas návratu. Požádej svou emoci, aby tě doprovodila. Přijmi jí, jakou svou nedílnou součást. Ještě jednou se zhluboka nadechni vzduchu a jasnosti na skalní římse. 

Začni pomalu sestupovat stezkou dolů. Stezka klesá a klikatí se. Jdeš po skryté stezce, která vede zpátky. 

Vracíš se svěží a plná sil, je ti veselo a lehko u srdce. Blížíš se zpět a opět se dostáváš ke svému srdci, vstoupíš do něj a vnímáš, jak tvá krev pulzuje. 

Zhluboka se nadechni a s výdechem se vrať do svého těla. 

Zhluboka se nadechni a pokud jsi připravená, s výdechem otevři oči. Vítej zpátky!

 

Přeji ti, aby tvé emoce zdravě proudily tvým tělem, dokázala jsi je přijmout a zdravě vyjadřovat. 

Gaia

 

4. díl Průvodce ženskými kvalitami - Životní energie

 

 

 

Chceš vědět, kdo je Gaia?

Podívej se zde.

Zajímají tě kurzy pro ženy?

Více info zde.